Zadanie: Rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły od ujścia Potoku Kościelnickiego do ujścia rzeki Nidzicy.
Inwestor: PGW Wody Polskie, RZGW Kraków
Daty: Lipiec 2020 – obecnie
Projekt Wisła miał być sztandarowym zadaniem HydroBIM. Wygraliśmy przetarg na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej, z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Samo projektowanie przebiegało szybko: BIM, modelowanie 3D, nawet pokusiliśmy się o wykonanie Digital Twin przepompowni… Niestety, projekt ciągnie się już czwarty rok, z powodu opieszałości urzędników, którzy nieustannie przedłużają procedowanie, powołując się na skomplikowany charakter sprawy. Wreszcie otrzymaliśmy Pozwolenie wodnoprawne!
Projekt Wisła na skróty:
Opis zamówienia
Zamówienie obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej, wraz z nadzorem autorskim, w celu złożenia kompletnego i skutecznego wniosku o uzyskanie decyzji PNRI, zgodnie z Ustawą z 8 lipca 2010 roku o specjalnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji dotyczących budowli przeciwpowodziowych (Dziennik Ustaw z 2024 roku, poz. 274).
Na podstawie stworzonej dokumentacji będą przeprowadzane prace budowlane i montażowe dla projektu p.n. „Rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego Wisły od ujścia potoku Kościelnickiego do ujścia rzeki Nidzicy: Odcinek 1 – Lewy wał Wisły od ujścia potoku Kościelnickiego do stacji pomp P1, gmina Igołomia-Wawrzeńczyce (14,520 km), Odcinek 2 – Lewy wał Wisły na terenie gminy Nowe Brzesko (2,820 km), Odcinek 3 – Lewy wał Wisły od miejscowości Morsko do ujścia rzeki Nidzicy (10,160 km), gmina Koszyce”.
Zakres dokumentacji obejmuje lewy wał Wisły na odcinku od ujścia potoku Kościelnickiego do ujścia rzeki Nidzicy, o łącznej długości 27,50 km (według ewidencji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie).
Projekt Wisła – etapy realizacji zadania
- Przygotowanie inwentaryzacji przyrodniczej.
- Opracowanie kompleksowych rozwiązań projektowych związanych z rozbudową wału przeciwpowodziowego wraz z infrastrukturą związaną z nim funkcjonalnie i technologicznie.
- Opracowanie Karty informacyjnej przedsięwzięcia.
- Uzyskanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
- Przygotowanie operatu wodnoprawnego i złożenie wniosku do Ministerstwa Infrastruktury.
- Uzyskanie decyzji pozwolenia wodnoprawnego.
- Sporządzenie jednostkowych projektów podziału działek i zbiorczej mapy podziału działek, wraz z przygotowaniem wykazów synchronizacyjnych dla działek w przypadku wystąpienia różnic między zapisami w księgach wieczystych a ewidencją gruntów (w trakcie).
- Przygotowanie projektu budowlanego zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, wraz z uzyskaniem wszystkich wymaganych przez prawo opinii, decyzji, uzgodnień.
- Sporządzenie wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji wraz z niezbędnymi załącznikami, opiniami i decyzjami.
- Przygotowanie projektu wykonawczego uzupełniającego projekt budowlany w zakresie niezbędnym do sporządzenia kosztorysu inwestorskiego.
- Sporządzenie przedmiaru robót i kosztorysu inwestorskiego.
- Przygotowanie STWiORB (Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych) i informacji BIOZ (Bezpieczeństwo i Ochrona Zdrowia).
- Przygotowanie i aktualizacja kosztorysu inwestorskiego przez okres 2 lat od daty odbioru dokumentacji projektowej.
- Reprezentowanie Zamawiającego w postępowaniu administracyjnym do momentu uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji.
- Pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót budowlano-montażowych, w tym czuwanie nad zgodnością rozwiązań technicznych, materiałowych i użytkowych z dokumentacją projektową oraz udział w odbiorze poszczególnych istotnych części robót i odbiorze końcowym inwestycji.
Napotkane problemy
- przedłużające się postępowanie o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
- długotrwała procedura postępowania związanego z uzyskaniem decyzji pozwolenia wodnoprawnego (pismo prawnicze)
- ważność wypisów z rejestru gruntów to 3 mce, w trakcie postępowania wodnoprawnego następują podziały nieruchomości generujące konieczność pozyskiwania wypisów wielokrotnie
- problemy związane z inflacją – długotrwałe postępowanie a wartość części składowych projektu – np. koszt podziału 5000 działek
- przedłużające się postępowanie wpływa niekorzystnie na ważność uzyskanym warunków i opinii.
Jak HydroBIM rozwiązał problemy?
Projekt Wisła to dla nas wyzwanie i nauka na przyszłość. HydroBIM zintensyfikował współpracę z urzędami, tworząc zespoły zadaniowe do szybkiego reagowania na zapytania oraz zatrudniając dodatkowych ekspertów. Proaktywność, cierpliwość i rzeczowe odpowiedzi na uwagi urzędników finalnie doprowadziły do uzyskania decyzji Pozwolenia wodnoprawnego. Można powiedzieć, że projekt Wisła spowodował, że mamy teraz jeszcze więcej znajomych w Ministerstwie 🙂
Zespół HydroBIM pokazuje, że jest w stanie skutecznie radzić sobie z napotkanymi problemami, a projekt postępuje pomimo trudności. Choć nie mamy wpływu na tempo wydawania decyzji, HydroBIM znowu demonstruje zdolność do realizacji złożonych zadań.
Zapoznaj się z pełną ofertą biura projektowego HydroBIM.
Ilustracje: archiwum HydroBIM