Nowy wymiar hydrotechniki

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Nadzór autorski w projekcie ochrony przeciwpowodziowej Tarnowa

nadzór autorski

inwestor: RZGW Kraków, wykonawca: SKANSKA

Spółka HydroBIM zakończyła nadzór autorski przy projekcie Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała. To jeden z najważniejszych elementów kompleksowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Z przyczyn obiektywnych oryginalny projektant nie mógł prowadzić nadzoru autorskiego dla zadania „Rozbudowa lewego i prawego wału rz. Biała gm. Tarnów m. Tarnów, Kontrakt 3D.2/2”, dlatego Inżynier Kontraktu, spółka AECOM Polska, zwróciła się do HydroBIM.

Opis projektu

Inwestycja, realizowana przez Polskie Wody Państwowe i Skanska S.A., obejmowała rozbudowę istniejących wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała. Prace poległy na poszerzeniu i podwyższeniu wałów o średnio 0,15 – 0,50 m, co znacząco zwiększyło bezpieczeństwo obszaru Tarnowa. Łączna długość wałów objętych projektem to około 13 km, a ich rozbudowa zabezpieczyła teren o powierzchni 1 850 000 m².

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych obejmowała:

  • Doszczelnienie wału. Zastosowano przesłony przeciwfiltracyjne, co zwiększyło odporność wałów na przesiąkanie wody.
  • Budowa dróg przywałowych. Ułatwiło to dostęp do wałów zarówno dla maszyn budowlanych, prac serwisowych, jak i służb ratowniczych w przypadku powodzi.
  • Rozbudowa ramp wałowych i murów betonowych. Wzmocniono strukturę wałów, co zwiększyło ich wytrzymałość i skuteczność.
  • Przebudowa przepustów wałowych. Zapewniono lepsze zarządzanie przepływem wody.
  • Modernizacja infrastruktury, takiej jak ogrodzenia, wodociągi, kanalizacje, gazociągi, i sieci energetyczne.

    Wartość kontraktu wyniosła 10,6 mln EUR,

    Nadzór autorski HydroBIM

    Oryginalny projekt rozbudowy wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała został wykonany w 2D. HydroBIM wykonał digitalizację i transformację projektu do 3D i zintegrował projekt z numerycznym modelem terenu.

    Model koordynacyjny BIM

    Na potrzeby efektywnego nadzoru autorskiego opracowaliśmy model koordynacyjny BIM. To proces integracji różnych modeli dyscyplinarnych w jednym, centralnym modelu. Celem takiego podejścia jest:

    • Usprawnienie współpracy zespołów projektowych i budowlanych w czasie rzeczywistym.
    • Wykrywanie konfliktów i rozwiązywanie problemów, takich jak kolizje między elementami konstrukcyjnymi a instalacjami.
    • Analiza i optymalizacja projektu pod kątem wydajności, kosztów i harmonogramu.
    • Zapewnienie dokładnej i aktualnej dokumentacji projektu, która jest łatwo dostępna dla wszystkich interesariuszy
    karty nadzoru autorskiego

    Model koordynacyjny BIM pomaga w osiąganiu większej efektywności i skuteczności w realizacji projektów. Dzięki zastosowaniu technologii BIM, projektantom HydroBIM udało się znacząco poprawić jakość projektu, przez wyeliminowanie nieścisłości i kolizji, które były niewidoczne w płaskim projekcie 2D. To realne oszczędności z zastosowania technologii BIM.

    Wykorzystanie technologii LIDAR

    Do wizualizowania postępów prac budowlanych wykorzystaliśmy naloty dronem oraz oprogramowanie pozwalające w łatwy sposób kontrolować postępy prac budowlanych:

    Tego typu wizualizacje nie pozostawiają wątpliwości co do tempa i jakości realizowanych prac, bez potrzeby uczestniczenia w czasochłonnych i uciążliwych wizjach lokalnych. To kolejny dowód na realne oszczędności wykorzystania cyfryzacji w budownictwie infrastrukturalnym.

    Nadzór autorski – podsumowanie

    Udział w projekcie rozbudowy wałów przeciwpowodziowych w gminie Tarnów był dla nas wyzwaniem. Sprawny nadzór autorski wielokilometrowej inwestycji infrastrukturalnej był możliwy dzięki zastosowaniu technologii BIM, co docenił Inżynier Kontraktu, spółka AECOM.

    Współpraca zarówno z AECOM jak i SKANSKA układała się bardzo dobrze. Merytoryczne dyskusje i dążenie do sprawnej realizacji zadania zaowocowało nowoczesną konstrukcją, która służy ochronie przeciwpowodziowej Tarnowa.

    Przewiń na górę