Nowy wymiar hydrotechniki

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Kongres Projektantów i Inżynierów 2024

Kongres projektantów i inżynierów 2024

Drugi Kongres Projektantów i Inżynierów odbył się 17 kwietnia 2024 roku. W porównaniu z ubiegłorocznym, bardzo interesującym i udanym Kongresem, ten niemal potroił liczbę uczestników i zgromadził znakomite grono mówców i panelistów, z Ministrem Dariuszem Klimczakiem na czele. Silna, trzyosobowa ekipa HydroBIM z Tomaszem Rajpoldem, z uwagą przysłuchiwała się debatom, a Tomasz był widoczny nie tylko na filmowym klipie ZOPI.

Nowa „stara” rzeczywistość. Kontynuacja usług w istniejących i nowych inwestycjach – debata otwarcia

W debacie, prowadzonej przez Marka Rytlewskiego, prezesa Transprojektu Gdańskiego, wzięli udział czołowi decydenci ze strony Zamawiającego Publicznego: Maciej Lasek i Piotr Malepszak reprezentowali stronę rządową, Piotr Wyborski, prezes PKP PLK, Tomasz Kwieciński (DGDKiA), Piotr Mechecki (PEJ). Środowisko projektantów i inżynierów, oprócz moderatora, reprezentowali Paweł Grad, prezes MGGP i Tomasz Siwowski, prezes Promost Consulting. Zespół panelistów uzupełnił prawnik, Jarosław Jerzykowski.

konfres projektantów i inżynierów debata otwarcia

Co dalej z CPK? Lasek: sprowadzamy ten projekt z chmur na ziemię

Kongres Projektantów i Inżynierów był miejscem, gdzie Maciej Lasek kolejny raz zapewnił, że Rząd nie chce projektu CPK likwidować, a chce go urealnić. Nie sprecyzował, na czym to urealnienie ma polegać, bo „audyty wciąż trwają”. Jedyna konkretna informacja pełnomocnika Rządu ds. CPK, to że „projekt konkuruje z elektrownią atomową i zakupami broni” – konkuruje o pieniądze.

Malepszak: lubię liczby

Wtórował mu Piotr Malepszak, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury. Zapowiedział korektę programów KPK i Kolej Plus. Projekty będą lepsze, realne i praktyczne. Na pytanie Tomasza Rajpolda o nowe inwestycje hydrotechniczne, Malepszak odpowiedział, że jego priorytetem jest kolej.

Do tematu nawiązał prezes PKP PLK, Piotr Wyborski. Firma skupia się na trzech grupach zadań: kończenie projektów, prace na głównych ciągach komunikacyjnych i przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu.

Prowadzący debatę Marek Rytlewski ocenił wypowiedzi reprezentantów Zamawiającego Publicznego jako optymistyczne. Z naszego punktu widzenia, firmy działającej w hydrotechnice, technologii BIM i podwykonawcy zadań hydro w projektach kolejowych CPK nie podzielamy tego optymizmu.

Swoistym podsumowaniem debaty był głos mecenasa Jerzykowskiego, który powiedział, że „w procesie budowlanym jest za dużo procesu, za mało budowania”.

Rewolucja w sposobie myślenia o usłudze intelektualnej?

Znaku zapytania nie było w tytule debaty – pochodzi od nas, bo naszym zdaniem rewolucji nie widać. Choć wszyscy uczestnicy drugiego panelu Kongresu zgadzali się co do tego, że cena nie powinna być głównym kryterium oceny oferty przetargowej, to z wypowiedzi Huberta Nowaka, prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie wynikało, że coś ma się w tej materii zmienić w niedalekiej przyszłości.

kongres debata

Tak samo, jak z ryczałtową wyceną prac projektowych. Moderator debaty, Jarosław Wielopolski, prezes Multiconsultu, przywołał przykład Norwegii, gdzie powszechne jest wycenianie pracy projektantów i inżynierów w systemie godzinowym. Nowak przekonywał, że skoro w Polsce takie przypadki są rzadkością w sektorze prywatnym, dlatego nie ma przesłanek, by przenosić taką praktykę do sfery publicznej.

W HydroBIM, firmie wyspecjalizowanej w hydrotechnice i BIM, konsekwentnie przekonujemy o korzyściach wynikających z modelu pracy zadaniowej, której nie da się sensownie wycenić ryczałtem. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Kongres Projektantów i Inżynierów a BIM

Znamienne jest, że o BIM na Kongresie rozmawialiśmy już tylko w podgrupach. Szkoda, bo większość uczestników Kongresu wybrała ścieżkę „atomową”. My wybraliśmy panel „Cyfryzacja procesu – jak to działa w Polsce a jak w innych państwach”

kongres projektantów i inżynierów debata cyfryzacja

Przykładów kompleksowego BIM w projektach infrastrukturalnych w Polsce nie ma zbyt wiele. OK, jest jeden. Ale za to jaki! BIM w CPK jest dowodem na to, że można! Tylko, jak podkreślił Michał Latała, BIM musi być odgórnym poleceniem. Latała w prosty i zrozumiały sposób opisał etapy wprowadzania BIM w CPK. I w zasadzie nie ma w tym procesie nic nadzwyczajnego. Jest on tylko, a może aż, „podręcznikowy”. I pewnie dlatego wdrożenie jest sukcesem.

Jak BIM w CPK wpływa na rozwój firm zajmujących się projektowaniem w infrastrukturze zwrócił uwagę w pierwszej debacie profesor Tomasz Siwowski, który potwierdził, że wymóg pracy w BIM dał jego firmie nowe kompetencje.

W panelu poświęconym cyfryzacji uczestniczył Mikołaj Połoczański, odpowiedzialny w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia za Digital Twin portu. Opowiadał o tym, jak to pionierskie rozwiązanie żyje i rozwija się. To dla nas radość i duma, bo niemal dokładnie rok temu zakończyliśmy ten projekt.

PKP PLK jak dotąd nie jest postrzegane jako lider transformacji cyfrowej. Dlatego dużo optymizmu wniosły słowa członka zarządu firmy, Piotra Kubickiego. Przekonywał o zaawansowanych pracach w zakresie telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa na kolei. To dobry kierunek.

Ciekawy przykład zastosowania BIM w projekcie rozbudowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przedstawił Rafał Rychel. Wyjaśnił, co skłoniło PKM do decyzji o wdrożeniu BIM i na jakie liczy korzyści. Popieramy i kibicujemy!

Drugi Kongres Projektantów i Inżynierów – podsumowanie

Mimo, że to dopiero drugi Kongres, to już udało mu się zbudować silny autorytet, jako głos środowiska projektantów i inżynierów. Impreza, współorganizowana przez ZOPI cieszy się dużym zainteresowaniem, a udział wysokich urzędników państwowych dowodzi, że jest to głos liczący się.

Organizacja perfekcyjna, debaty prowadzone na wysokim poziomie, to był dobry Kongres, mimo że hydrotechnika i BIM pozostają w cieniu, jednocześnie będąc kluczowym elementem projektów infrastrukturalnych.

Do zobaczenia na trzecim kongresie za rok!

Zdjęcia telefonem komórkowym: Jacek Sobkowski

Kongres Projektantów i Inżynierów 2024
Przewiń na górę