HydroBIM

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Hydrotechnika, inżynieria, rozwiązania

hydrotechnika inwestycje hydrotechniczne water engineering structures

Hydrotechnika to dział inżynierii zajmujący się projektowaniem, budową i utrzymaniem infrastruktury związanej z wodami, jak zapory, wały przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne, elektrownie wodne, śluzy, kanały oraz systemy irygacyjne, które mają na celu regulację przepływu wody i ochronę przed jej negatywnym wpływem. W kontekście rosnącego zagrożenia zmianami klimatycznymi znaczenie hydrotechniki rośnie.

Co zaliczamy do budowli hydrotechnicznych?

Budowle hydrotechniczne to infrastruktura zaprojektowana i wykonana w celu zarządzania zasobami wodnymi, ich ochrony oraz wykorzystania. Obejmują różnorodne konstrukcje stosowane zarówno na wodach śródlądowych, jak i morskich. Ich zadaniem jest ochrona przed powodziami, wspieranie żeglugi, rolnictwa, energetyki wodnej i zaopatrzenia w wodę.

Do najważniejszych rodzajów budowli hydrotechnicznych zaliczamy:

  • Zapory wodne i zbiorniki retencyjne
  • Wały przeciwpowodziowe
  • Kanały i śluzy
  • Porty i falochrony
  • Przepusty i systemy odwadniające 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie Budowle hydrotechniczne i BIM.

Jak hydrotechnika wpływa na środowisko naturalne?

Nowoczesna hydrotechnika, choć niezbędna do zarządzania wodami, ochrony przed powodziami i poprawy jakości życia, ma złożony wpływ na środowisko. Z jednej strony, budowle takie jak wały przeciwpowodziowe i zbiorniki retencyjne skutecznie chronią przed powodziami i umożliwiają efektywne zarządzanie zasobami wodnymi. Z drugiej strony budowa infrastruktury hydrotechnicznej, kolejowej czy drogowej niewątpliwie wpływa na środowisko.

Wyzwaniem dla nowoczesnej hydrotechniki jest ograniczanie negatywnych zmian środowiskowych i zapewnienie rozwiązań kompensujących. Zrównoważone podejście do projektowania inwestycji hydrotechnicznych uwzględnia zarówno prowadzenie prac w zakresie rozwoju infrastruktury, jak i ochrony środowiska. To wymaga współpracy z ekspertami ds. ekologii, innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz wiedzy i doświadczenia projektantów.

zbiorniki rozrodcze dla płazów - projektowanie breeding tanks

Nowoczesne technologie w projektach hydrotechnicznych.

Współczesna hydrotechnika korzysta z technologii BIM (Building Information Modeling), GIS i numerycznych modeli terenu oraz cyfrowych narzędzi do modelowania hydrodynamicznego. Nowe technologie pozwalają na efektywne zarządzanie danymi projektowymi i lepszą kontrolę nad realizacją. Oprogramowanie z rodziny Autodesk czy Bentley wspiera inżynierów w precyzyjnym projektowaniu obiektów hydrotechnicznych i optymalizacji kosztów​​. Kluczem do sukcesu i optymalnych projektów jest umiejętność ich wykorzystania. Z tym, niestety, bywa różnie, bo popularność hydrotechnik, jako kierunku studiów z roku na rok maleje. Specjalistów, którzy mają doświadczenie w hydrotechnice i nowoczesnych technologiach jest mało. Na szczęście mamy ich w zespole HydroBIM!

Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia
Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia

Przykłady projektów hydrotechnicznych z udziałem inżynierów HydroBIM.

HydroBIM to wiodąca firma zajmująca się projektowaniem inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Specjalizujemy się w zastosowaniu metodyki BIM w projektach związanych z infrastrukturą liniową, w tym Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK).

Projekty realizowane przez HydroBIM obejmują szeroki zakres działań, takich jak projektowanie wałów przeciwpowodziowych, zbiorników retencyjnych oraz systemów odwodnień.  Braliśmy udział w prestiżowych projektach, realizowanych m.in. pod egidą Banku Światowego, jak ochrona przeciwpowodziowa w dorzeczu górnej Wisły i Odry ( Sandomierz, Tarnów, zbiorniki Kotliny Kłodzkiej).

nadzory projektowe zbiorniki kotliny kłodzkiej

Dzięki zaawansowanym modelom hydrologicznym i hydrodynamicznym, inżynierowie HydroBIM mogą precyzyjnie prognozować zachowanie wód, a doświadczenie w BIM ułatwia integrować hydrotechnikę z innymi branżami w dużych projektach wielobranżowych, jak CPK. To prowadzi do efektywniejszego zarządzania ryzykiem powodziowym i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Dołącz do HydroBIM!

Jeśli chcesz pracować przy ambitnych i wymagających projektach i rozwijać swoje umiejętności w multi-dyscyplinarnym zespole, prześlij nam swoje CV na adres biuro@hydrobim.pl

Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na LinkedIn

Hydrotechnika, inżynieria, rozwiązania
Przewiń na górę