HydroBIM

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Kryteria wyboru wykonawców i rozliczenia w zamówieniach publicznych

kryteria wyboru w zamówieniach publicznych

Kryteria wyboru oceny ofert muszą być zdefiniowane tak, aby zapewnić uczciwą konkurencję i równą dostępność, zgodnie z zasadami zamówień publicznych. Choć dużo się mówi o szkodliwości takiego rozwiązania, to kryterium cenowe nadal jest najważniejsze w polskich przetargach publicznych. Przetargi, w których zwraca się uwagę na jakość i nowoczesne technologie są nieliczne, choć coraz częściej słychać głosy, że nastał czas zmian.

Cena i pozacenowe kryteria oceny ofert

Cena pozostaje ważnym, ale nie jedynym kryterium oceny wykonawców. W przypadku projektów infrastrukturalnych, takich jak budowa dróg, linii kolejowych, infrastruktury przeciwpowodziowej, które wymagają specjalistycznych prac i technologii, pozacenowe kryteria wyboru powinny odgrywać istotną rolę. W końcu chodzi o jakość inwestycji o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i rozwoju kraju. Niestety, kryterium cenowe jest najważniejsze, więc oferenci nie są zainteresowani inwestowaniem w jakość, bo ta kosztuje… Jednak oszczędności na jakości są ryzykowne i zwykle w końcowym obrachunku dają efekt odwrotny do zamierzonego.

Zasada równego traktowania i uczciwej konkurencji

Fundamentem procesu zamówień publicznych jest zapewnienie równego dostępu dla wszystkich potencjalnych wykonawców. Oznacza to, że zamawiający muszą stosować kryteria wyboru oparte wyłącznie na przedmiocie zamówienia, nie biorąc pod uwagę specyficznych cech wykonawców, takich jak ich wielkość czy wcześniejsze realizacje, które mogłyby faworyzować określone podmioty. Niestety, bywa że dotyczy to także technologii. BIM nie jest obecny w aktualnych procesach zamawiających, więc nie wpisują technologii do SIWZ tłumacząc się, że to mogłoby być odebrane jako naruszenie zasady równego traktowania.  Zaiste, specyficzna logika. Szczęśliwie widać oznaki zmian. Jako członek ZOPI uczestniczymy w konsultacjach m. in. z PKP i według najnowszych informacji PKP planuje wprowadzenie BIM do zamówień fazy projektowania w drugiej połowie 2025 roku.

pozwolenie wodnoprawne

Kiedy BIM w zamówieniach publicznych?

Zamawiający publiczni zaczynają powoli dostrzegać znaczenie kryteriów oceniające funkcjonalność i innowacyjność oferowanych rozwiązań. To niewątpliwa zasługa CPK.  Ten projekt jest z założenia procedowany w BIM. Wykonawcy nie mają wyjścia – jeśli chcą uczestniczyć w projekcie, muszą mieć kompetencje BIM. Spowodowało to znaczny wzrost zainteresowania wykonawców technologią i realnymi działaniami, mimo znacznych kosztów wdrożenia, spowodowanych koniecznością zakupu oprogramowania i zatrudnienia niemało kosztujących specjalistów BIM.

Znaczenie oferty HydroBIM Leasing

W kontekście takich kryteriów oferta HydroBIM Leasing stanowi istotną wartość dodaną dla zamawiających. Specjalizacja w rozwiązaniach hydrotechnicznych i hydrologicznych i doświadczenie w praktycznym stosowaniu nowoczesnych technologii cyfrowych pozwala HydroBIM oferować usługi o wysokiej jakości. 

HydroBIM zapewnia dostęp do ekspertów hydrotechniki, posługujących się BIM i specjalistycznym oprogramowaniem.  Bez potrzeby inwestowania w proces rekrutacji, sprzęt i oprogramowanie, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości pracy. Trudno przecenić taką okazję. 

Kryteria wyboru oferty a rozliczenia w zamówieniach publicznych

Formuła przetargu wymusza podanie konkretnej ceny za realizację zamówienia. Z punktu widzenia inwestora ma to głęboki sens. Wynagrodzenie ryczałtowe jest ustalone przed rozpoczęciem prac i pozostaje niezmienne. Wykonawca nie ma prawa do żądania podwyższenia wynagrodzenia, nawet jeśli w trakcie realizacji projektu napotka nieprzewidziane trudności lub wzrost kosztów materiałów. Przyjmując ryczałt, wykonawca akceptuje ryzyko związane z ewentualnymi dodatkowymi kosztami, które mogą się pojawić w trakcie realizacji zamówienia. A takie dodatkowe koszty są wręcz regułą, nie wyjątkiem. Koszty związane z inflacją są relatywnie łatwe do oszacowania, gorzej natomiast na przykład z czasem. Inwestycje infrastrukturalne wymagają wielu decyzji administracyjnych, a te, poza PR-owymi wyjątkami, praktycznie nigdy nie są wydawane szybko. Rodzi to poważne konsekwencje dla rozliczeń.

Jak to się ma do oferty HydroBIM Leasing?

Wykonawcy, kontaktując usługi HydroBIM, co do zasady chcą, by rozliczenie zadań hydrotechniki i hydrologii także odbywało się na zasadach ryczałtu. I trudno im się dziwić.

Jednak trzeba pamiętać, że zadania branży hydrotechnicznej są ważną, ale niewielką częścią całego projektu. Dlatego uzależnienie wynagrodzenia za wykonane prace od innych branż jest dla nas wyjątkowo niekorzystne. Istotą oferty HydroBIM Leasing jest praca specjalistów wtedy, gdy jest to potrzebne i w takim nakładzie, jaki jest konieczny do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że trudno oszacować koszty takiego rozwiązania i dlatego zamawiający oczekują od nas oferty ryczałtowej, aby zgadzała się z ich wyceną.

Jednak spojrzenie z innego punktu widzenia pozwala zobaczyć korzyści, które mogą zamawiającym umykać przy tradycyjnym podejściu. Są to na przykład:

  • efektywność – płatność tylko za zrealizowane zadania;
  • brak przestojów, urlopów, chorobowego, ZUS-u, podatków i innych narzutów na wynagrodzenia;
  • korzyści z BIM bez kosztownego i ryzykownego wdrożenia;
  • brak wydatków na drogie oprogramowanie i sprzęt;
  • oszczędności na długotrwałym i ryzykownym procesie rekrutacji.

Rozliczenie za godziny zapewnia większą elastyczność i transparentność kosztów w porównaniu do ryczałtu, pozwalając na precyzyjne dostosowanie budżetu do rzeczywistego nakładu pracy. Klient płaci wyłącznie za faktycznie wykonane zadania, co eliminuje ryzyko przepłacania za niewykorzystane zasoby i umożliwia dostosowanie zakresu prac do bieżących potrzeb projektu.

Model HydroBIM Leasing w efekcie sprzyja optymalizacji kosztów i ułatwia kontrolę nad postępem i efektywnością działań. Jest to szczególnie istotne przy projektach o zmiennym zakresie lub wymagających intensywnej współpracy wielobranżowej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o ofercie HydroBIM Leasing, skontaktuj się nami.

Obserwuj nasz profil na LinkedIn, gdzie m.in. informujemy o nowych publikacjach.

Źródło ilustracji : unsplash.com

Kryteria wyboru wykonawców i rozliczenia w zamówieniach publicznych
Przewiń na górę