HydroBIM

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Adaptacja do zmian klimatu a gospodarka wodna

adaptacja do zmian klimatu

Intensyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak nawalne opady deszczu czy długotrwałe susze, prowadzi do coraz większych zagrożeń. Klimat zmienia się na naszych oczach i chyba nikt nie ma wątpliwości, że to “nowa normalność”. Jak sprostać tym wyzwaniom? Czym jest adaptacja do zmian klimatu i jak zastosowanie zaawansowanych narzędzi cyfrowych wspiera projekty gospodarki wodnej w kontekście zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatycznych?

Adaptacja do zmian klimatu i MPA

Adaptacja do zmian klimatycznych polega na dostosowaniu infrastruktury oraz działań do nowych, zmieniających się warunków klimatycznych. W kontekście gospodarki wodnej oznacza to konieczność tworzenia systemów odpornych na zmieniające się reżimy hydrologiczne, zapewnienia skutecznej ochrony przeciwpowodziowej oraz zwiększenia retencji wód w miastach i na terenach rolniczych.

Miasta, jako szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych, wymagają precyzyjnie opracowanych planów adaptacyjnych, które obejmują modernizację istniejącej infrastruktury wodnej oraz wdrażanie nowych technologii. Miejskie plany adaptacji (MPA) stanowią podstawę do realizacji działań adaptacyjnych i nacisk na integrację działań technicznych z edukacyjnymi i organizacyjnymi. 

MPA to kompleksowy dokument, który powinien zawierać zarówno analizę zagrożeń klimatycznych dla danego miasta, jak i szczegółowy program działań mających na celu zmniejszenie jego podatności na te zagrożenia. Plan ten będzie musiał uwzględniać między innymi:

  • Scenariusze zmian klimatu, czyli prognozy dotyczące przyszłych warunków pogodowych i klimatycznych.
  • Ocena wrażliwości miasta – które elementy miejskiej infrastruktury i życia społecznego są najbardziej narażone na negatywne skutki zmian klimatu.
  • Program działań adaptacyjnych, czyli zestaw konkretnych działań, które należy podjąć dla zwiększenia odporności miasta na zmiany klimatu.

Kto musi mieć miejski plan adaptacji?

W nowelizowanej ustawie obowiązek opracowania MPA dotyczy wszystkich polskich miast liczących co najmniej 20 tys. mieszkańców. To oznacza, że blisko 220 polskich miast będzie musiało w najbliższej przyszłości przygotować taki dokument.  Jak obecnie wygląda wydawanie zezwoleń na zabudowę na terenach zalewowych? Piszemy o tym we wpisie Powódź 2024.

Modelowanie hydrauliczne i hydrodynamiczne wspiera projekty zielono – niebieskiej infrastruktury

Modele hydrauliczne i hydrodynamiczne umożliwiają optymalizację projektów budowli hydrotechnicznych, takich jak wały przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne czy przepusty. Dzięki symulacjom można testować różne scenariusze i dostosowywać parametry projektów, aby zoptymalizować m. in. zarządzanie wodami opadowymi. To ważne w kontekście opracowania skutecznych MPA*.

HydroBIM oferuje zaawansowane usługi modelowania hydraulicznego i hydrodynamicznego, które stanowią fundament adaptacyjnych strategii gospodarki wodnej. Precyzyjne symulacje przepływów wód oraz analizy hydrodynamiczne wspierają analizy i przewidywanie skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz ich wpływu na infrastrukturę.

Integracja modeli hydraulicznych i hydrodynamicznych z danymi GIS w środowisku BIM pozwala na ocenę skutków projektowanych rozwiązań, takich jak renaturyzacja rzek czy budowa zbiorników retencyjnych, na środowisko wodne oraz infrastrukturę miejską. 

Jeśli chcemy tworzyć w miastach skuteczne systemy retencjonowania wód opadowych opartych o zielono – niebieską infrastrukturę, to tworzenie modeli hydraulicznych i hydrodynamicznych jest  podstawą planowania tego typu rozwiązań. Z pomocą przychodzi nowoczesne oprogramowanie, typu SCALGO czy HEC-RAS, od lat z powodzeniem wykorzystywane w HydroBIM. Chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

Wykorzystanie Digital Twin i monitoringu w czasie rzeczywistym

Innowacyjnym podejściem, które integruje technologie cyfrowe z zarządzaniem gospodarką wodną, jest koncepcja Digital Twin. W HydroBIM opracowaliśmy nawet studium cyfrowego bliźniaka  przy okazji projektu wałów przeciwpowodziowych Wisły. 

modelowanie BIM w infrastrukturze

Zarządzanie informacją o budowlach hydrotechnicznych w czasie rzeczywistym umożliwia optymalizację procesów operacyjnych, monitorowanie stanu technicznego obiektów hydrotechnicznych oraz przewidywanie potencjalnych zagrożeń na podstawie aktualnych i prognozowanych danych. Tego typu modele można tworzyć lokalnie, w poszczególnych zlewniach i stopniowo integrować do systemów wojewódzkich a nawet centralnego, obejmującego cały kraj.  Brzmi nierealnie? To nie fantazja – technologia jest dostępna już teraz!

Skontaktuj się z HydroBIM!

Adaptacja do zmian klimatu w kontekście gospodarki wodnej wymaga zastosowania nowoczesnych technologii, precyzyjnego modelowania oraz analizowania różnych scenariuszy. 

Oferta HydroBIM, łącząca zaawansowane narzędzia inżynieryjne z innowacyjnymi rozwiązaniami cyfrowymi, stanowi kompleksową odpowiedź na wyzwania stawiane przez zmieniający się klimat. Chcesz poznać szczegóły? Zapraszamy do kontaktu!

* Więcej na temat miejskich planów adaptacji przeczytasz w serwisie samorzad.pap.pl

Źródło ilustracji tytułowej: unsplash.com

Adaptacja do zmian klimatu a gospodarka wodna
Przewiń na górę