HydroBIM

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Autonomiczne maszyny budowlane: czy już rzeczywistość?

autonomiczne maszyny budowlane

Jak zoptymalizować rentowność? To pytanie zadaje sobie chyba każdy Dyrektor Kontraktu. W inwestycjach infrastrukturalnych jednym z najważniejszych centrów kosztów są roboty ziemne. Dlatego warto tam szukać dodatkowych oszczędności i możliwości poprawy rentowności. Jak może pomóc wykorzystanie BIM i autonomiczne maszyny budowlane?

Autonomiczne maszyny budowlane a rentowność kontraktu.

Może to brzmi dla Ciebie jak science-fiction, ale praca autonomicznych maszyn budowlanych jest faktem.  Co prawda w Polsce systemy autonomiczne i semi-autonomiczne dopiero startują, jednak w Wielkiej Brytanii, która przewodzi w zastosowaniach BIM w budownictwie, są stosowane częściej.

Opracowany w BIM cyfrowy projekt inwestycji, czyli cyfrowy bliźniak, pozwala zaplanować model dla konkretnej maszyny budowlanej. To duża przewaga projektowania w BIM w stosunku do tradycyjnego projektu 2D.

Istotna różnica polega na tym, że jeśli uda się stworzyć cyfrowy model, to zrealizowanie go w warunkach rzeczywistych też jest możliwe. Nie jest to takie oczywiste w przypadku standardowego, rysowanego projektu graficznego.

To dopiero początek korzyści. Prawdziwe profity z użycia autonomicznych maszyn rodzą się w trakcie ich pracy. Oszczędności czasu, zasobów i wyjątkowa precyzja przekładają się na realne korzyści finansowe.

Autonomiczne maszyny budowlane – realne korzyści

Konkrety? Bardzo proszę! Niespotykana dotychczas szczegółowość wyniesienia w teren danych projektowych, na przykład przekroje ze skokiem co 5m. W przypadku równiarek prowadzonych tachimetrycznie mówimy tutaj o dokładności +/1cm wysokościowo! A ogólnie:

  • Najwyższa możliwa dokładność i tempo wykonanych robót
  • Mniejsze zużycie paliwa
  • Minimalizacja błędów i w konsekwencji późniejszych poprawek
  • Oszczędności w czasie pracy operatorów
  • Wsparcie dla kierownika robót i geodezji

Jak HydroBIM pomaga zrealizować te korzyści?

Dysponujemy kompletnym, multidyscyplinarnym zespołem ekspertów BIM, LIDAR, geodezji i hydrotechniki. Potrafimy uzyskać synergię tych kompetencji.

Opracowujemy cyfrowe modele sterowania maszynami i wdrażamy je operacyjnie

Dzięki opracowaniu cyfrowego modelu inwestycji i danym LIDAR usprawniamy raportowanie i odbiór prac na budowie.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z HydroBIM i umów spotkanie.

Porozmawiamy o szczegółach

Autonomiczne maszyny budowlane: czy już rzeczywistość?
Przewiń na górę