Studium wykonalności (feasibility study) to formalna analiza planowanego projektu, oceniająca jego szanse na sukces oraz możliwe ograniczenia techniczne, ekonomiczne, prawne, operacyjne i czasowe (TELOS). Celem studium jest wybór najlepszego wariantu realizacji, analiza ryzyk, rentowności i wpływu przedsięwzięcia na środowisko i społeczność.
Na skróty:
Opracowanie studium wykonalności projektu
Studium wykonalności jest złożonym procesem, w którym należy uwzględnić wiele czynników. Metodyka BIM pozwala na opracowanie sparametryzowanego modelu inwestycji, w którym integrujemy dane z różnych źródeł,
- Dane projektowe
- Dokumentacja projektowa
- Modele 3D – wraz ze szczegółowymi informacjami dodatkowymi, jak np. materiały, właściwości techniczne, warunki eksploatacji, itp.
- Dane geograficzne
- Numeryczny model terenu, informacje o warunkach geologicznych, hydrologicznych i innych, które mają wpływ na projekt.
- Dane GIS
- Dane dotyczące warunków zabudowy, planów zagospodarowania przestrzennego, ewidencja geodezyjna.
- Dane finansowe
- Szacunkowe koszty realizacji projektu, które mogą być generowane automatycznie na podstawie modelu BIM.
- Analizy i prognozy finansowe dotyczące rentowności projektu.
- Dane środowiskowe
- Oceny dotyczące potencjalnych skutków projektu na środowisko, w tym emisji, hałasu i wpływu na lokalne ekosystemy.
- Informacje dotyczące efektywności energetycznej projektowanych rozwiązań.
- Dane dotyczące ryzyka
- Identyfikacja potencjalnych zagrożeń związanych z realizacją projektu oraz strategie ich minimalizowania.
- Symulacje i modele prognostyczne, umożliwiające ocenę wpływu różnych scenariuszy na projekt.
Wielowymiarowy model BIM, który pozwala na zintegrowanie wyżej wymienionych danych nie tylko w trzech wymiarach, ale także w funkcji czasu, pieniędzy, wpływu na środowisko i społeczność jest idealnym narzędziem do przeprowadzenia rzetelnego studium wykonalności.
Analiza kosztów i harmonogramów
Obecnie inwestycje budowlane w infrastrukturze zwykle są mocno opóźnione w stosunku do planowanego harmonogramu. Prowadzi to do wzrostu całkowitych kosztów realizacji projektu, co jest praktycznie normą. Tradycyjne podejście do planowania opiera się zwykle na uproszczonych założeniach, które mogą prowadzić do kosztownych błędów w kolejnych etapach projektu.
Metodyka BIM pozwala na opracowanie precyzyjnych prognoz finansowych i realistycznych harmonogramów. W BIM koszty można kontrolować, analizując różne scenariusze i modyfikując sparametryzowany model w czasie rzeczywistym.
BIM wspomaga optymalizację harmonogramów. Modele 4D (czas) pozwalają na symulowanie przebiegu budowy. To pozwala ocenić, jak długo potrwa każdy etap prac i uniknąć opóźnień wynikających z niedoprecyzowania planów.
Identyfikacja ryzyk i kolizji
Każdy projekt infrastrukturalny wiąże się z ryzykiem, zarówno technicznym, jak i finansowym. Jedną z zalet stosowania metodyki BIM jest możliwość identyfikacji potencjalnych kolizji już na etapie projektowania. Studium wykonalności projektu z wykorzystaniem BIM powstaje przy wykorzystaniu sparametryzowanego modelu, który łączy dane projektowe z geograficznymi (GIS), modelami hydrodynamicznymi i innymi, oraz inżynierskie. Takie podejście, w przypadku napotkania kolizji lub innych problemów, ułatwia opracowanie wariantowych rozwiązań.
To, co w tradycyjnych, „płaskich” projektach może zostać wykryte dopiero na etapie budowy, w BIM można zidentyfikować na etapie projektu. To nie teoria. W HydroBIM mieliśmy z takim przypadkiem do czynienia, pracując dla AECOM Polska. Integracja danych w modelu BIM pozwoliła uniknąć problemów, które zagrażały powodzeniu całej inwestycji.
Korzyści z BIM w studium wykonalności
Zastosowanie metodyki BIM w procesie przygotowania studium wykonalności projektów infrastruktury liniowej przynosi szereg istotnych korzyści:
- Lepsza ocena wykonalności technicznej
- Możliwość tworzenia dokładnych modeli 3D projektów
- Symulacja działania projektowanych systemów i urządzeń
- Identyfikacja potencjalnych kolizji i problemów konstrukcyjnych na wczesnym etapie
- Rzetelna analiza ryzyka
- Identyfikacja i ocena ryzyka na podstawie szczegółowych modeli 3D
- Symulacja scenariuszy i ich wpływu na projekt
- Opracowanie strategii ograniczania ryzyka
- Lepsza komunikacja i współpraca
- Wizualizacja projektu ułatwiająca zrozumienie koncepcji
- Wspólna platforma do pracy nad studium wykonalności
- Zaangażowanie interesariuszy i zbieranie opinii na wczesnym etapie
- Przyspieszenie procesu przygotowania studium
- Automatyzacja wielu czynności projektowych
- Lepsza organizacja pracy zespołu
- Skrócenie czasu potrzebnego na opracowanie studium wykonalności
Wykorzystanie BIM w studium wykonalności projektów infrastruktury liniowej pozwala na kompleksową, opartą na danych, a nie opiniach, ocenę wykonalności projektów. Tym samym BIM wspiera proces decyzyjny i zwiększa szanse na sukces inwestycji.
Wsparcie w decyzjach środowiskowych
W projektach infrastrukturalnych wpływ inwestycji na środowisko naturalne jest nieunikniony. Aby zbadać i zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko doskonałe rezultaty daje zintegrowanie w modelu danych projektowych BIM i informacji GIS. To pozwala ocenić, jak projekt wpłynie na ekosystemy. W HydroBIM wykorzystujemy także modelowanie hydrauliczne, hydrologiczne i hydrodynamiczne, co pozwala na optymalizację projektu pod kątem spływów, retencji i zapobiegania podtopieniom.
Wielokrotnie przekonaliśmy się, że wizualizacje 3D ułatwiają komunikację z władzami i lokalnymi społecznościami, a to przyspiesza proces uzyskiwania zgód. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
HydroBIM – specjaliści BIM w projektach infrastruktury liniowej
Współczesne projekty wymagają nowoczesnych narzędzi. BIM, jak pokazuje praktyka HydroBIM, to klucz do sukcesu inwestycji. Wykorzystaj wiedzę i doświadczenie zespołu HydroBIM dla sukcesu Twojego projektu.