Nowy wymiar hydrotechniki

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Co robi BIM Koordynator?

bentley projectwise bim koordynator

BIM Koordynator to jedna z profesji o rosnącym znaczeniu. Zapotrzebowanie na fachowców tej specjalności rośnie i być może wkrótce nie będą musieli oni szukać pracy za granicą.

Firmy budowlane i inwestorzy w Polsce coraz wyraźniej doceniają rolę BIM w planowaniu i realizacji inwestycji. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest pierwszym dużym przedsięwzięciem infrastrukturalnym, gdzie BIM jest obligatoryjny. 

Rola BIM Koordynatora

Koordynator BIM zarządza integracją modeli różnych branż, takich jak architektura czy konstrukcje, w jednym spójnym modelu. Zarządza przepływem informacji między zespołami, dba o aktualność modelu i wykrywa kolizje na etapie projektu. Weryfikuje on również poprawność modeli pod kątem wymogów standardów CAD oraz BIM To pozwala na uniknięcie błędów w projekcie, co przekłada się na sprawną realizację inwestycji.

BIM Koordynator i BIM Manager – podobieństwa i różnice

To dwie ważne role w procesie zarządzania projektami opartymi na metodyce BIM. Choć ich zadania są powiązane, to jednak znacznie różnią się zakresem odpowiedzialności. 

Dominik Kędra, BIM Koordynator w HydroBIM mówi: „BIM Koordynator skupia się na technicznych aspektach zarządzania modelem. Jego zadaniem jest integracja międzybranżowa, wykrywanie kolizji oraz bieżące utrzymywanie spójności danych. Kontroluje on również bieżący przepływ informacji i pilnuje aby branżyści dopełniali swoich obowiązków związanych z procesami BIM. Takimi, jak odpowiednie oznaczanie plików w obrębie CDE, sposób ich przekazywania czy wypełnianie współdzielonych tabel lub innych zestawień. Jest on w tych zagadnieniach prawą ręką BIM Managera„.

Z kolei BIM Manager ma szerszy zakres obowiązków. Odpowiada za całościowe wdrożenie i zarządzanie procesem BIM w projekcie. To on ustala standardy, nadzoruje pracę zespołów BIM oraz dba o realizację strategii BIM zgodnie z wymaganiami inwestora. 

BIM Manager podejmuje decyzje na poziomie strategicznym, podczas gdy BIM Koordynator koncentruje się na operacyjnym zarządzaniu modelem i aspektami technicznymi. W niektórych firmach zdarza się, że obie te role pełni ta sama osoba, co niekoniecznie musi być z korzyścią dla projektu.

Zarządzanie modelem BIM

Zarządzanie modelem BIM to główne zadanie BIM Koordynatora. Polega ono na integracji modeli tworzonych przez różne zespoły, takie jak architekci, konstruktorzy i branżyści. 

BIM Koordynator korzysta ze specjalistycznego oprogramowania, które umożliwia zarządzanie złożonymi modelami i danymi w środowisku BIM. Do najczęściej używanych narzędzi należą Autodesk Revit, Navisworks, Bentley ProjectWise, iTwin, a także platformy do zarządzania dokumentacją typu CDE. Te środowiska pozwalają na tworzenie, edytowanie i analizowanie modeli 3D, co jest niezbędne dla skutecznej koordynacji prac.

W projektach kolejowych CPK, gdzie HydroBIM pracuje jako podwykonawca branży hydro na kilku odcinkach, Koordynatorzy BIM  pracujący przy tych projektach mają niełatwe zadanie. Poszczególne branże forsują swoje rozwiązania, co w sparametryzowanym projekcie wpływa na wszystkie inne branże. 

 „W projektach wielobranżowych nigdy nie kończy się na jednej iteracji plików. Koordynacja przestrzenna wymaga kilku rewizji i wprowadzania poprawek uzgodnionych pomiędzy projektantami. . Dobry Koordynator BIM musi mieć rozwinięte kompetencje miękkie, aby rozładowywać napięcia i doprowadzać do kompromisów między zespołami” dodaje Dominik.

Wyzwania w pracy BIM Koordynatora

Praca BIM Koordynatora wiąże się z licznymi wyzwaniami, które wymagają zarówno technicznych umiejętności, jak i zdolności interpersonalnych, a także wysokiej jakości komunikacji. Jednym z najważniejszych wyzwań jest zarządzanie ogromną ilością danych pochodzących z różnych źródeł. W projektach, gdzie zaangażowanych jest wielu interesariuszy, BIM Koordynator musi dbać o spójność i aktualność modelu, a to wymaga nieustannego nadzoru nad przepływem informacji.

nadzory projektowe bim koordynator

Kolejnym wyzwaniem jest współpraca z różnymi zespołami, które często mają odmienne podejście do pracy i różne standardy. Koordynator BIM musi umiejętnie negocjować i mediować, aby zapewnić, że wszystkie strony działają zgodnie z ustalonymi procedurami. 

BIM Koordynatorzy muszą być na bieżąco z rozwojem oprogramowania i śledzić nowe trendy. To profesja wymagająca stałego dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji.

Szukasz Koordynatora BIM? Zapytaj w HydroBIM!

HydroBIM ma BIM w nazwie i w filozofii. Pracujemy w BIM od początku istnienia firmy, czyli od 2019 roku. Jesteśmy praktykami stosowania BIM w projektach infrastruktury.  Rozumiemy duże projekty i łatwo integrujemy się z zespołami zewnętrznymi. Jeśli szukasz BIM Koordynatora do swojego zespołu, poznaj nasz autorski system HydroBIM Leasing.

Co robi BIM Koordynator?
Przewiń na górę