Nowy wymiar hydrotechniki

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Platforma CDE dla projektu BIM

platforma cde

Platforma CDE to cyfrowe narzędzie do zarządzania informacją w metodyce BIM. Jest to centrum wymiany danych w narzędziach i dokumentach tworzonych w BIM. Skrót CDE oznacza Common Data Environment, co można przetłumaczyć jako wspólne środowisko danych. Jednym z dostępnych i popularnych środowisk CDE jest Autodesk BIM 360. W HydroBIM korzystamy z pakietu oprogramowania Autodesk, dlatego mamy duże doświadczenie z konfiguracją platfromy CDE tworzonej na BIM 360.

Czym jest platforma CDE?

Ponieważ standardy BIM są określone i opisane w normach serii ISO 19650, dlatego będziemy się trzymać przedstawionej tamże definicji*. Wyjaśnienie, co to jest CDE znajdziemy w trzecim punkcie, gdzie zawarte są wszystkie określenia i definicje, używane w normie.

Na dziś norma dostępna jest w języku angielskim, oto nasze tłumaczenie punktu 3.3.15:

Wspólne środowisko danych CDE

Uzgodnione źródło informacji dla dowolnego projektu lub zasobu, do zbierania, zarządzania i współdzielenia różnych kontenerów danych i informacji, poprzez zarządzalny proces.
Platforma CDE opisuje procesy, które mają zostać użyte, a zastosowane rozwiązanie informatyczne zapewnia technologię wspierającą te procesy.

Innymi słowy: platforma CDE to jest proces, w którym określamy zasady zarządzania informacją. CDE w projekcie BIM to „jedyne źródło prawdy” . Oznacza to, że komplet informacji o projekcie – przykładowo modele, szacunki, plany, harmonogramy, zadania, notatki – są zgromadzone w jednym miejscu i z jednego miejsca udostępniane.

Warto podkreślić, że platforma CDE to nie jest stricte rozwiązanie programowe, tylko proces, a zastosowany software wyłącznie wspiera ten proces. Chodzi o to, że nie wystarczy kupić oprogramowanie z oferty Autodesk, Bentley czy innego dostawcy, żeby mieć środowisko wymiany danych. Software jedynie wspiera CDE od strony technicznej. Jeśli wspólne środowisko wymiany danych ma działać, to trzeba je:

  • jasno sprecyzować funkcje Platformy względem wymagań informacyjnych Inwestora, określonych w dokumencie EIR
  • skonfigurować – nadać dostępy, uprawnienia, zapewnić bezpieczeństwo informatyczne
  • zarządzać dokumentacją na czterech poziomach:
    • plików roboczych
    • dokumentów współdzielonych
    • dokumentów opublikowanych
    • archiwum

BIM 360 jako przykład CDE w Cyfrowym Bliźniaku

W HydroBIM pracujemy wykorzystując oprogramowanie rodziny Autodesk. Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań jest zaprojektowanie i wdrożenie platformy CDE przy użyciu pakietu BIM 360.

Jest to zestaw programów do integracji wielu źródeł danych i do zarządzania przepływem informacji. Naturalnym środowiskiem dla BIM 360 jest rodzina oprogramowania Autodesk, jak na przykład Revit czy Civil 3D. Co ważne, a może nawet ważniejsze, system umożliwia integrację z zewnętrznymi źródłami danych. BIM 360 dysponuje także interfejsem Android i iOS, co pozwala na wykorzystanie we wspólnym środowisku także urządzeń mobilnych.

Jedną z ważniejszych zalet BIM 360 jest możliwość pracy w chmurze. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości dostępu do platformy CDE z dowolnej lokalizacji i niemal dowolnego urządzenia. Wystarczy stabilne połączenie internetowe, a o to w erze rozwiązań 5G nietrudno. Z drugiej strony łatwa dostępność stwarza konieczność zapwenienia najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa. W tym obszarze BIM 360 może być wzorem dla innych rozwiązań.

Bezpieczeństwo wymiany informacji na platformie CDE

platforma CDE
źródło ilustracji: https://www.autodesk.com/bim-360/construction-management-software/security/

Kwestia bezpieczeństwa wymiany informacji w aplikacjach chmurowych jest kluczowa. Wszystkie aplikacje z serii BIM 360 mają certyfikaty bezpieczeństwa ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018 oraz SSAE-16 AT 101 SOC 2. Co to oznacza w praktyce?

  • najwyższe standardy zabezpieczeń chmury Amazon Web Services
  • szyfrowanie danych i polityka prywatności
  • system autoryzacji użytkowników
  • dwuetapowa kontrola dostępu
  • 24/7 ochrona i odtworzenie danych w przypadku awarii
  • sytematyczny audyt i skanowanie pod kątem podatności

Wszystkie powyższe systemy bezpieczeństwa informatycznego zawarte są w opracowanym przez nas Cyfrowym Bliźniaku. Aby uzyskać dostęp do informacji dostępnych na platformie CDE, każdy użytkownik musi mieć konto na platformie. Administrator każdemu użytkownikowi przydziela indywidualnie prawa dostępu i edycji do określonych katalogów i folderów z danymi.

Co więcej, jeśli integrujemy w systemie dane wrażliwe, czyli takie, do których dostęp wymaga osobnej autoryzacji, to nasz system w pełni respektuje te prawa dostępu i nic tu nie trzeba zmieniać.

Dlatego z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że platforma CDE stosowana w Cyfrowym Bliźniaku autorstwa HydroBIM spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa informatycznego.

jeśli chcesz się dowiedzieć, jak możesz lepiej zarządzać informacją w procesie projektowania, realizacji i eksploatacji projektu infrastrukturalnego

* Tutaj znajdziesz wyjątki z sekcji informacyjnej normy ISO 19560-1:2018 (en)

Powiązane wpisy:

Platforma CDE dla projektu BIM
Przewiń na górę