Nowy wymiar hydrotechniki

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Z Bentley ProjectWise do CPK

bentley projectwise cpk

Gdy kilka miesięcy temu otrzymaliśmy pierwsze zapytanie o ofertę na podwykonawstwo w branży hydrotechnicznej na jednym z projektowanych odcinków kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, w HydroBIM uczucia były mieszane. Z jednej strony satysfakcja, że mamy szansę uczestniczyć w spektakularnej inwestycji i to realizowanej w BIM, z drugiej strony obawa, bo platformą CDE stosowaną w CPK jest Bentley Systems ProjectWise.

Mieszane uczucia dlatego, że w HydroBIM projektujemy wykorzystując oprogramowanie rodziny Autodesk. Ale w końcu BIM to BIM! Nie będzie problemu z ProjectWise.  Przyjęliśmy zlecenie. I stanęliśmy przed poważnym wyzwaniem. 

Czym jest Bentley ProjectWise?

To kompletny system CDE do zarządzania cyfrową informacją w wielobranżowych projektach infrastrukturalnych AEC (Architecture, Engineering, Construction) każdej wielkości. Działa na zasadzie centralnej bazy danych, w której przechowywane są wszystkie informacje związane z realizacją projektów — od rysunków i dokumentów, po modele 3D, harmonogramy, kosztorysy i dane GIS.  To, co jest ważne w kontekście CDE, to agregacja danych przez cały cykl życia budowli. 

W dużych projektach infrastruktury liniowej, takich jak CPK, zaawansowane procesy pracy i skuteczna integracja wielobranżowa są kluczem do sukcesu. ProjectWise działa w chmurze, co  pomaga w efektywnym przepływie danych.

Oprogramowanie ProjectWise automatycznie śledzi wszystkie zmiany, zapisując wcześniejsze wersje i ułatwiając przywrócenie danych w razie potrzeby. To oznacza, że nawet jeśli wielu użytkowników ProjectWise pracuje jednocześnie na danym modelu BIM, konflikty są minimalizowane.

Zarządzanie uprawnieniami dostępu jest często skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza w międzynarodowych projektach z różnymi zespołami i podwykonawcami. I o tym też mieliśmy okazję się przekonać.

Pierwsze doświadczenia

Zleceniodawca zorganizował dla zespołu HydroBIM szereg szkoleń. Tak czy inaczej był to dla nas skok na głęboką wodę. Pierwsze dni z ProjectWise to była fala pytań i problemów. „Jak zaimportować nasze modele hydrotechniczne?”, „Jak zarządzać dostępem dla różnych zespołów?”, „Jak integrować się z innymi branżami?” – i dużo, dużo więcej… Borykaliśmy się z ograniczeniami technicznymi i wyzwaniami komunikacyjnymi. Nerwy, napięcie.  System nazw katalogów i plików w tak złożonym projekcie  jest skomplikowany, przez co nie jest łatwo wyszukiwać te potrzebne. Okazało się, że system jest bardzo rozbudowany i nawet nasze wcześniejsze doświadczenie w pracy z aplikacjami CDE na niewiele się przydało. Potrzebowaliśmy dobrych kilku tygodni, by osiągnąć biegłość w obsłudze narzędzia. 

BIM w CPK projectwise

Z czasem zespół projektowy HydroBIM zaczął płynnie korzystać z Bentley ProjectWise. Ustaliliśmy workflow zintegrowany z procesami zarządzania projektem, innymi zespołami i narzędziami. To pozwoliło nam na efektywną współpracę i dostarczenie naszych projektów na czas, choć współpraca wielobranżowa nie jest łatwa. Szczególnie, gdy terminy się zbliżają, a my czekamy na dane innej branży…

Korzyści z ProjectWise

Chociaż na początku były obawy i trudności, Bentley ProjectWise okazało się inwestycją, która już procentuje. Dzięki temu narzędziu, HydroBIM może teraz brać udział w dużych i złożonych projektach, utrzymując wysoki poziom jakości i efektywności.

Obecnie pracujemy jako podwykonawca robót hydrotechnicznych na kliku odcinkach kolejowych CPK. Niestety, podpisane deklaracje poufności nie pozwalają nam na podanie tu więcej szczegółów.

Komponent kolejowy CPK stanowi jeden z głównych motorów rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce, o czym więcej piszemy w analizie Raportu Deloitte.

Zapraszamy do współpracy!

Jeżeli szukasz doświadczonych specjalistów w dziedzinie BIM i hydrotechniki, którzy potrafią sprostać wyzwaniom nowoczesnego budownictwa infrastrukturalnego, skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu.

Więcej o oprogramowaniu Bentley ProjectWise dowiesz się na stronie producenta.

ProjectWise to nie jedyne nowe narzędzie w HYdroBIM. Sprawdź, jak wykorzystujemy SCALGO Live.

Źródło ilustracji: cpk.pl

Z Bentley ProjectWise do CPK
Przewiń na górę