Nowy wymiar hydrotechniki

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Pięciolecie HydroBIM – podsumowanie

pięciolecie hydrobim

4 lipca 2024 roku obchodziliśmy pięciolecie HydroBIM. Z tej okazji podsumowujemy nasze osiągnięcia i dzielimy się sukcesami. Przez ostatnie pięć lat realizowaliśmy ambitne projekty, będąc pionierem praktycznego wykorzystania BIM w hydrotechnice. Z dumą prezentujemy najważniejsze realizacje oraz innowacje, które wprowadziliśmy do sektora hydrotechniki. Nasza osiągnięcia to efekt zaangażowania, wiedzy i technologii, które pozwoliły nam stać się liderem w zastosowaniach technologii cyfrowych w projektowaniu hydrotechniki.

W ciągu pięciu lat zrealizowaliśmy 29 projektów. Każdy z nich przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa hydrotechnicznego. Głównie w Polsce, ale zdarzyło się nam egzotyczne zlecenie w Tanzanii. Nasza praca to przede wszystkim konkretne efekty widoczne w poprawie jakości życia społeczności lokalnych oraz w zwiększeniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Nasze projekty to realne zmiany na mapie hydrotechnicznej Polski.

Najważniejsze projekty hydrotechniczne pięciolecia HydroBIM

Modernizacja wałów rzeki San

Jednym z największych projektów, które realizowaliśmy, była modernizacja wałów rzeki San. Projekt ten realizowaliśmy we współpracy z AECOM Polska i Bankiem Światowym. Zakres prac obejmował uszczelnienie, podwyższenie i modernizację wałów przeciwpowodziowych Sanu na terenie gminy Stalowa Wola i Zaleszany. Było to niezwykle kompleksowe zadanie, które wymagało zaawansowanej technologii oraz precyzyjnego zarządzania. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i technologii BIM udało nam się zakończyć projekt z sukcesem, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

nadzory projektowe

Rozbudowa lewego wału Wisły

Kolejnym ważnym projektem jest rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły. Projekt obejmuje odcinek od ujścia potoku Kościelnickiego do ujścia rzeki Nidzicy. Długość modernizowanego odcinka wynosi 14,520 km. Celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na tym obszarze.

Budowa suchych zbiorników przeciwpowodziowych Górnej Odry

W miejscowościach Szalejów i Krosnowice realizowaliśmy nadzór projektowy budowy suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Projekt ten był realizowany we współpracy ze SWECO i Bankiem Światowym, a eksperci HydroBIM należeli do zespołu Inżyniera Kontraktu. Zadanie polegało na nadzorze projektowym oraz zapewnieniu, że wszystkie prace są zgodne z planem i spełniają najwyższe standardy jakości. Zbiorniki Szalejów Górny i Krosnowice, wraz ze zbiornikami Roztoki i Boboszów stanowią dziś trzon ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej, mocno dotkniętej powodziami w 1997 i 2010 roku.

Rozbudowa wałów rzeki Biała

Rozbudowa wałów rzeki Biała w gminie Tarnów była kolejnym ważnym projektem, w którym pełniliśmy funkcję Inżyniera Kontraktu. Projekt obejmował nadzór nad rozbudową lewego i prawego wału rzeki Biała. Naszym zadaniem było zapewnienie, że wszystkie prace są realizowane zgodnie z harmonogramem i najwyższymi standardami jakości. Dzięki temu projektowi udało się znacząco zwiększyć ochronę przeciwpowodziową w regionie, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz infrastruktury.

Projekty kolejowe CPK

Spółka HydroBIM uczestniczyła lub uczestniczy projektach pięciu odcinków kolejowych w ramach programu CPK. Projekty te obejmują budowę nowych linii kolejowych, które mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce. Oto najważniejsze z nich:

 • LK nr 85 na odcinku Warszawa Zachodnia-CPK-Łódź Niciarniana
 • LK nr 86 na odcinku Czernica Wrocławska-Wrocław Główny
 • LK nr 29 na odcinku Ostrołęka-Łomża-Pisz-Giżycko
 • LK nr 54 Trawniki-Krasnystaw
 • LK nr 56 Wólka Orłowska-Zamość-Tomaszów Lubelski-Bełżec
 • LK nr 5 na odcinku Grochowalsk-Grudziądz-Gdańsk

Innowacyjne technologie i Digital Twin

W roku 2023 spółka HydroBIM przekazała do użytkowania model Digital Twin dla Portu Gdynia. Technologia ta pozwala na zarządzanie zintegrowaną informacją cyfrową i optymalizację procesów eksploatacyjnych w Porcie. To innowacyjne na skalę europejską podejście do zarządzania infrastrukturą jest przykładem na to, jak nowoczesne technologie przyczyniają się do poprawy zarządzania i optymalizacji procesów w dużych obiektach infrastrukturalnych.

Port Gdynia Digital Twin

Współpraca z kluczowymi partnerami

Podczas realizacji naszych projektów współpracowaliśmy z wieloma renomowanymi firmami. Wśród naszych klientów byli:

 • AECOM – współpraca przy projektach hydrotechnicznych.
 • Sweco – wsparcie inżynieryjne i konsultingowe.
 • Wody Polskie – współpraca przy projektach związanych z gospodarką wodną.
 • SYSTRA – projekty infrastrukturalne.
 • Databout – wsparcie technologiczne i analityczne.
 • Egis – konsulting inżynieryjny.
 • Transprojekt Gdański – projekty kolejowe.
 • Port of Gdynia Authority S.A. – współpraca przy wdrażaniu technologii Digital Twin.
 • Value Engineering Sp. z o.o. – wsparcie inżynieryjne i konsultingowe.

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom za wsparcie i owocną współpracę. Bez Waszych kompetencji i zaangażowania nasze sukcesy nie byłyby możliwe.

Nasze plany na przyszłość

Pięciolecie HydroBIM to czas pełen wyzwań. Dzięki konsekwencji w praktycznym stosowaniu technologii BIM wciąż rozwijamy nasze kompetencje. Przyszłość niesie ze sobą kolejne ambitne projekty. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i cieszymy się na kontynuację współpracy z naszymi partnerami. Dziękujemy za zaufanie i wsparcie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne lata pełne wyzwań, które przyniosą korzyści dla naszych klientów i całego sektora hydrotechniki. Razem osiągniemy jeszcze więcej!

Zapraszamy do śledzenia profilu HydroBIM na LinkedIn.

Pięciolecie HydroBIM – podsumowanie
Przewiń na górę