HydroBIM

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Cyfrowy Bliźniak a BIM Level 3

BIM Level 3

BIM w Europie i na świecie systematycznie zyskuje na znaczeniu. Mimo inicjatywy BIM Standard, Polska pozostaje białą plamą na mapie BIM. Ale to w Polsce jest organizowana międzynarodowa konferencja InfraBIM, na którą przyjeżdżają praktycy BIM z niemal całej Europy. Ośrodki akademickie kształcą wysokiej klasy specjalistów, a polscy eksperci BIM robią kariery w międzynarodowych firmach. Z powodzeniem funkcjonują wyspecjalizowane firmy inżynierskie, jak HydroBIM, które w praktyce realizują korzyści z zastosowania metodyki BIM.

W HydroBIM nie czekamy na oficjalne decyzje – wdrażamy rozwiązania aspirujące do BIM Level 3 już teraz!.

Co to znaczy BIM Level 3?

Przyjmuje się, że „zerowy” poziom BIM to czasy, w których prym wiodło oprogramowanie CAD. Deskę kreślarską zastąpił komputer, jednak filozofia pozostawała ta sama. Komputer generował wydruki, a zmiany w części projektów pociągały za soba koniecznośc ponownego przeprojektowania całości. Przełomem było projektowanie parametryczne, wprowadzone w AutoCAD w 2010 roku, które pozwoliło na projektowanie w 3D, co umownie określa się jako początek BIM Level 1. Projekty 3D zerwały z ograniczeniami CAD. Rozwój technologii cyfrowych pozwolił na ewolucję standardu do etapu BIM Level 2. To metodyka zarządzania informacją o budowli, wprowadzająca nowe wymiary: czas (4D), koszty (5D), zrównoważony rozwój (6D) i wreszcie zarządzanie i eksploatację (7D).

O BIM Level 3 mówimy w kontekście zarządzania, integracji wielu źródeł i wymiany informacji w środowisku chmurowym.

bim level 3
źródło: https://www.researchgate.net/figure/BIM-maturity-levels-4_fig1_321991917 licencja CC 3.0

Czym różnią się poziomy dojrzałości BIM?

Różnice w technologii to jedno. Jednak dla ewolucji BIM kluczowa jest filozofia zarządzania i organizacja wymiany danych. BIM Level 0 generował wydruki papierowe, brak było mozliwości koordynacji informacji bez ingerencji w każdy wydruk z osobna. BIM Level 1 to współpraca na poziomie plików. BIM Level 2 oferuje zarządzanie informacją na poziomie plików i biliotek, podczas gdy BIM Level 3 wprowadza zintegrowane środowisko chmurowe, z możliwością integracji i współdzielenia danych w środowisku chmurowym. Sprawdź, jak to robimy w autorskim modelu Cyfrowego Bliźniaka.

Jak to możliwe, że oferujemy rozwiązanie na poziomie BIM Level 3?

Pracując przy projektach realizowanych wspólnie z AECOM i Sveco z powodzeniem integrowaliśmy dane projektu z danymi GIS i LiDAR. Każdy kolejny kontrakt był dla zespołu HydroBIM okazją do wdrożenia nowości i udoskonalania procesów. Do tego stopnia, że przy opracowaniu projektu koordynacyjnego budowy wałów przeciwpowodziowych w Gminie Tarnów wykorzystaliśmy doświadczenia. W praktyce realizujemy koncepcję zintegrowanego zarządzania informacją o budowli w środowisku chmurowym. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania i już powstaje kolejny Cyfrowy Bliźniak, o nowym projekcie poinformujemy wkrótce.

Czytaj też: Jak wdrożyć BIM?

źródło ilustracji głównej wpisu: researchgate.net licencja CC BY

Cyfrowy Bliźniak a BIM Level 3
Przewiń na górę