Model 3D to zaledwie początek korzyści z BIM. Metodyka BIM pozwala na przekształcenie płaskiej dokumentacji 2D do modelu 3D i cyfrowego zapisu praktycznie dowolnej ilości parametrów obiektów. Dzięki platformom wymiany danych dokumentacja w formie elektronicznej dostępna jest w każdej chwili i z każdego miejsca dla interesariuszy zaangażowanych w projektowanie, realizację inwestycji i później zarządzanie obiektem. Przedstawiamy zalety metodyki BIM, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do oszczędności dla inwestora i konkurencyjności oferty wykonawcy
Czwarty wymiar BIM: czas
Dobrze znane przysłowie mówi: „czas to pieniądz”. Optymalne zarządzanie czasem to jedna z kluczowych korzyści z BIM, jakie można uzyskać na etapie projektowania, realizacji inwestycji a następnie zarządzania obiektem.
- dzięki integracji z danymi GIS projekt w technologii BIM pozwala na wierne odtworzenie rzeczywistych warunków w modelu cyfrowym
- to z kolei pozwala na szybkie znalezienie i wyeliminowanie błędów i kolizji w dokumentacji
- zastosowanie danych z pomiarów LiDAR i/lub fotogrametrii wydatnie przyspiesza prace geodezyjne
- możliwość prowadzenia symulacji na modelu 3D pozwala na opracowanie optymalnego harmonogramu prac, w którym ważnym elementem są na przykład aspekty środowiskowe.
5D BIM – optymalizacja kosztów
Wzrost cen stali ostatnio spędza sen z oczu księgowym firm budowlanych. BIM pozwala na dokładne oszacowanie zapotrzebowania na sprzęt i materiały, dlatego zmniejsza się ryzyko niedoszacowania lub przeszacowania zapasów. Przekłada się to na efektywność finansową i zyski lub straty wykonawcy. Korzyści z BIM w sferze kosztów to:
- automatyzacja kosztorysowania
- dokładność obliczeń
- optymalizacja procesu płatności dzięki powiązaniu w modelu BIM kosztów i harmonogramów kolejnych etapów inwestycji
BIM 6D – optymalizacja energetyczna
Aspekty środowiskowe i energetyczne są w centrum uwagi zarówno polskiego Rządu, Unii Europejskiej jak i instytucji globalnych, na przykład Banku Światowego, który współfinansuje duże inwestycje hydrotechniczne w Polsce. Wdrożenie zarządzania projektem w metodyce BIM pozwala na sprawną analizę danych i optymalne projektowanie pod kątem założeń środowiskowych i energetycznych. Symulacje i wizualizacje, na przykład emisji CO2, pozwalają uzyskać przejrzyste analizy i raporty. Przykładowe korzyści z BIM:
- w skali makro: optymalizacja inwestycji w zakresie uwarunkowań środowiskowych
- w skali mikro: opracowanie modeli dla maszyn daje wymierne oszczędności paliwa i zwiększa dokładność prac budowlanych
BIM 7D – zarządzanie obiektem
Koncepcja Digital Twin, u ktorej podstaw leży metodyka BIM, pozwala na sprawne agregowanie informacji w cyfrowym modelu obiektu. Pozwala to na sprawne i skuteczne zarządzanie obiektem pod kątem
- efektywnego wykorzystania w całym cyklu życia
- optymalizacji kosztów eksploatacji
- zarządzanie automatycznymi procesami w modelu Building Automation System
Ósmy wymiar BIM – bezpieczeństwo
Kwestie bezpieczeństwa, w tym także cyberbezpieczeństwa stają się kluczowe w obliczu zagrożeń naturalnych, spowodowanych na przykład zmianami klimatycznymi, ale także terroryzmem. W dobie powszechnego dostępu do Internetu szczególnie niebezpieczne dla funkcjonowania infrastruktury obiektu może być zagrożenie cyberprzestepczością. Dzięki uwzględnieniu tych aspektów w polityce zarządzania obiektem w metodyce BIM można zapobiec zagrożeniom i wymiernym stratom finansowym, spowodowanym przez zaburzenia funkcjonowania obiektu.
Korzyści z BIM – podsumowanie
Według obecnie obowiązujących regulacji prawnych (sierpień 2021) stosowanie metodyki BIM w zamówieniach publicznych nie jest obligatoryjne. Być może dlatego, mimo że mamy w kraju duże zasoby i możliwości stosowania BIM niewielu inwestorów i wykonawców decyduje się na wdrożenie BIM w praktyce. To szansa dla tych, którzy chcą uzyskać przewagę konkurencyjną i uzyskiwać lepsze wyniki operacyjne i umacniać pozycję na konkurencyjnym rynku budowlanym.
W HydroBIM specjalizujemy się w optymalizacji projektów i inwestycji hydrotechnicznych. Pomagamy uzyskać korzyści z BIM na każdym etapie inwestycji.