Nowy wymiar hydrotechniki

Nowoczesne biuro projektowe, wyspecjalizowany podwykonawca hydrotechniki w projektach infrastruktury liniowej.

Kotlina Kłodzka – wakacje z hydrotechniką

kotlina kłodzka - zapora międzygórze

Jeśli szukasz inspiracji wakacyjnych, to niezapomnianych wrażeń dostarczy Ci Kotlina Kłodzka. To kraina obfitująca w piękną przyrodę, fascynujące widoki, tajemnice i przygodę. Dlaczego piszemy o tym na stronie HydroBIM? Kotlinę Kłodzką lubimy „prywatnie” i dobrze znamy „profesjonalnie”. Prowadzimy nadzór projektowy przy budowie suchych zbiorników przeciwpowodziowych Krosnowice i Szalejów.

Kłodzko

Kłodzko leży prawie 100 kilometrów na południe od Wrocławia. Może wiesz o ogromnych zniszczeniach spowodowanych powodzią w roku 1997? Nie była to jedyna wielka woda, jaka dotknęła to miasto. Wielkie powodzie wydarzyły się w latach 1310, 1475, 1598, 1783, 1883, 1938, 2006, 2009. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie klodzko.naszemiasto.pl

Kotlina Kłodzka

Powódź Tysiąclecia zdopingowała decydentów do prac nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym miasta, jednak dopiero kolejne powodzie z lat 2009 i 2010 wymusiły konkretne działania.

Jedną z inwestycji jest budowa czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych przewidzianych do realizacji w wariancie III przedsięwzięcia „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony miasta Kłodzka”. Program przewiduje równoległą realizację zbiorników: Krosnowice, Szalejów, Boboszów i Roztoki Bystrzyckie, oraz roboty regulacyjne w dolinach Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej i Bystrzycy Dusznickiej. Projekt stanowi część planu zarządzania zagrożeniem powodziowym na Odrze, który został przyjęty w 2016 r, zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie zarządzania zagrożeniem powodziowym, która weszła w życie w listopadzie 2007 r.

Największą atrakcją turystyczną miasta jest Twierdza Kłodzko, wybudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. Szczególnie ciekawe są podziemne tunele fortyfikacji i historie opowiadane przez przewodników.

kotlina kłodzka - twierdza kłodzko
Nocne zwiedzanie podziemi Twierdzy Kłodzko. Źródło zdjęcia: https://www.twierdza.klodzko.pl/

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Gorączka złota w Polsce? Możesz jej doświadczyć w prawdziwej kopalni złota! Z Kłodzka do Złotego Stoku jest niedaleko. Po przejechaniu około 20 kilometrów trafiamy do zrekonstruowanej, średniowiecznej wioski górniczej. Dowiesz się, jak wydobywano złoto i możesz samodzielnie sprawdzić, jak wypłukać złote grudki.

Największą atrakcją jest kopalnia, po której oprowadzają fantastyczni przewodnicy. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie internetowej Kopalni

kotlina kłodzka - kopalnia złota

Zapora w Kozielnie i Zalew Paczkowski

Ze Złotego Stoku nad Zalew Paczkowski jest 20 minut jazdy samochodem. To układ dwóch przeciwpowodziowych zbiorników retencyjnych, utworzonych na Nysie Kłodzkiej. Co prawda Kotlina Kłodzka jest w drugą stronę, ale to przecież mają być wakacje z hydrotechniką! Skoro jesteśmy tak blisko, to warto zajrzeć nad Zalew.

Sztuczne zbiorniki przeciwpowodziowe powstały dzięki spiętrzeniu Nysy Kłodzkiej zaporą w Kozielnie. Przy zaporze działa elektrownia wodna. Wikipedia podaje, że całkowita pojemność zbiornika wynosi 42,9 mln m³

kotlina kłodzka - zapora w kozielnie
Zapora i elektrownia wodna w Kozielnie. Zdjęcie: Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Wodospad Wilczki i zapora Międzygórze

Wracamy do Kotliny Kłodzkiej. Niedaleko znanej stacji narciarskiej w Czarnej Górze, jest wieś Międzygórze, przez którą przepływa niezwykle malowniczym wąwozem potok Wilczka. To prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Potok tworzy widowiskowy wodospad, przy którym sa zlokalizowane punkty widokowe.

kotlina kłodzka - wodospad wilczki

Na początku XX wieku na Wilczce wybudowano kamienną zaporę i suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Budowla, mimo sędziwego wieku trzyma się doskonale. Przetrwała Powódź Tysiąclecia w 1997 roku i z pewnością Kotlina Kłodzka dużo jej zawdzięcza.

Zaporę Międzygórze można zwiedzać. Stanowi doskonały punkt widokowy.

kotlina kłodzka - zapora międzygórze

Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka słynie z miejscowości uzdrowiskowych. Z Międzygórza blisko jest do Lądka Zdrój, a kierując się na zachód możemy zwiedzać

  • Polanicę Zdrój – z przepięknym parkiem, pijalniami wód mineralnych i letnim torem saneczkowym
  • Duszniki Zdrój – to uzdrowisko znane z koncertów chopinowskich i rewelacyjnej papierni
  • Kudowę Zdrój – ze słynną Kaplicą Czaszek i niedaleko położonym fascynującym Ogrodem Japońskim

Inne atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Tajemnicze Góry Sowie i sztolnie w Walimiu. Niezwykłe formy skalne Gór Stołowych. Pobliski Wałbrzych i historia Złotego Pociągu… można wymieniać bez końca. Kotlina Kłodzka czeka na swoich kolejnych odkrywców!

Sprawdź inne propozycje wakacji z hydrotechniką:

Kotlina Kłodzka – wakacje z hydrotechniką
Przewiń na górę